Lesvoorbereiding
Naam
|
Ginette
vd Beek
|
Groep
|
1H
|
Stagebegeleider/
coach |
Yolanda
|
Stageschool
|
De
Vuurvogel
|
Groep
|
3
|
Mentor
|
Marita
|
Activiteit
|
Muziek
– snel/langzaam
|
Datum
|
19
april 2012
|
Leerpunten student
|
1.
Duidelijke
uitleg
|
2.
Overgang
naar het speellokaal soepel laten verlopen
|
3.
Liedje
aanleren
|
Verantwoording (waarom ga je dit
doen)
Beginsituatie
Beschrijf wat de
leerlingen al weten, of ze er wel eens mee te maken hebben, welke leerlingen
problemen hebben met dit onderwerp of met de werkvorm, …
|
De
leerlingen hebben vaker muziekles, maar niet specifiek over bewegingen
uitdrukken op de muziek
|
Doelstellingen
Wat moeten de
leerlingen aan het einde van de les geleerd hebben?
Formuleer doelen
die concreet, meetbaar, zichtbaar, haalbaar zijn.
|
De
kinderen kunnen langzaam en snel in beweging uitdrukken en herkennen in
muziek.
|
Evaluatie
Benoem van elk
doel hoe en wanneer je vaststelt of dit is behaald.
|
Wanneer
de leerlingen de opdrachten doen observeer ik of ik mijn doel behaal.
Ook
ga ik aan het eind van de les met de leerlingen in gesprek over wat ze van
deze les vonden.
|
Werkwijze en middelen (waarmee ga
je dit doen)
Didactische Werkvormen
Wat doe jij?
|
Ik geef instructie en doe zo nodig
mee als voorbeeld.
De
leerlingen volgen mijn instructie en doen de opdrachten
Cd
speler, liedje: nog een beetje sneller graag, instrumenten, methode en de
muziek.
De
leerlingen gebruiken de muziek en de instrumenten
|
||
Leeractiviteiten
Wat doen de
leerlingen?
|
|||
Instructie-middelen
Welke middelen
gebruik jij?
|
|||
Leermiddelen
Welke middelen
gebruiken de leerlingen?
|
Organisatie (Aan welke
praktische zaken moet je denken bij de uitvoering; maak eventueel een schets
van de ruimte)
Vooraf
Wat moet
klaarliggen? Waar kunnen leerlingen spullen zelf pakken?
|
Ik
moet zorgen dat we in het speellokaal kunnen. De muziek moet klaar staan. De
instrumenten moeten klaar liggen en het bord moet klaarstaan.
Tijdens de
les gaan we naar het speellokaal. Ik spreek met de leerlingen regels af hoe
we dat gaan doen.
Na de les
gaan de leerlingen weer op hun eigen plaats zitten.
|
Tijdens
Moet de
organisatie aangepast worden? Waar leggen de leerlingen hun product?
|
|
Na afloop
Bereid een
rustige lesovergang voor. Wie ruimt wat op? Waar en hoe moeten leerlingen gaan
zitten?
|
Lesopbouw
(wat ga je precies
doen)
Keuze lesmodel
benoem
hieronder in de eerste kolom
de fasen die horen bij het gekozen lesmodel |
Aanvullende
vakdidactische eisen
·
Methode:
Moet je doen!
|
DA
|
ADI
|
||||||||
1 Inleiding
2 Kern
3 Afsluiting
|
1 Terugblik
2 Oriƫntatie
3 Uitleg
4 Begeleide
oefening
5 Zelfstandige verwerking
6 Evaluatie
continu: REFLECTIE
|
lesfase
|
tijd
|
activiteit
|
Inleiding
Kern
afsluiting
|
20min
10min
|
Ik
begin het gesprek met de leerlingen over haast. Ik stel een aantal vragen
bijvoorbeeld: heb je wel eens haast? Hoe komt dat? Hoe loop je dat? Hoe loop
je als je treuzelt en alle tijd van de wereld?
Ik
laat een paar leerlingen het voor doen.
Voordat
we naar het speellokaal gaan spreek ik regels met de leerlingen af (ik
probeer dit zoveel mogelijk uit de leerlingen te laten komen, door vragen
bijvoorbeeld):
Ik
leg leerlingen uit wat we gaan doen.
De
leerlingen gaan lopen op het ritme van de trom, dat ik aan geef.
Ik
varieer het tempo en geef de leerlingen de opdracht om:
Ik
laat luistervoorbeeld 25 horen aan de leerlingen. Nu gaan de leerlingen op
het ritme van deze muziek lopen.
Gaat
dit lastig dan doe ik zelf mee als voorbeeld.
We
gaan weer terug naar de klas.
Ik
vertel een verhaaltje over haast. Daarna spreek ik de tekst uit van het
liedje:
Niet zo langzaam, loop
eens door, dit gaat veel te langzaam hoor.
Geen getreuzel! Niet
zo traag, nog een beetje sneller graag.
Dit
doe ik nog een keer van een ander verhaaltje.
Nu
nemen we de tekst voor van het liedje door en ik zing het een keer voor. Ook
laat ik de cd een keer horen. De kinderen zingen na een paar keer luisteren
de laatste zin met mij mee. Daarna steeds een stukje erbij totdat we het hele
lied kunnen doen. Zo leren ze de tekst en de melodie op een goed manier.
Bij
de afsluiting laat ik het lied langzaam en snel weer horen aan de leerlingen.
Alleen nu doe ik mee met de handtrom. Aan de hand van de handtrom kunnen de
leerlingen goed hoeren dat de muziek tempoverschillen bevat.
Ik
leg aan de leerlingen uit dat we nu met instrumenten het rimte van de muziek
gaan spelen, net als ik voor had gedaan met de handtrom.
Ik
deel instrumenten aan de leerlingen uit (trom, claves, woodblock en
tamboerijn).
Leerlingen
die geen instrument hebben mogen mee klappen.
Zo
draaien we steeds een door met de instrumenten, zodat iedereen een keer aan
de beurt is geweest.
Ik
laat nu de leerlingen zelf de instrumenten opruimen.
We
gaan weer in de kring zitten en ik vraag de leerlingen wat ze van deze les
vonden.
Hierna
KVB
model
Ik
heb 3 begrippen uit het model gebruikt:
-
Luisteren:
de leerlingen luisteren naar de muziek om zo het ritme (langzaam of snel) te
bepalen.
-
Bewegen:
de leerlingen bewegen door te lopen op het ritme van de muziek.
-
Maken:
bij de afsluiten gaan de leerlingen zelf mee klappen (eventueel op ritme
stokjes) met de muziek.
Klank:
Tempo (langzaam/snel)
Betekentis:
Muziek uitdrukken in beweging
(langzaam/snel)
Vorm:
Herhaling: de laatste zin in
het liedje wordt herhaald.
Koppeling naar de
theorie:
Voor
mijn les het ik het KVB-model gebruikt. In het artikel Kennisbasis muziek staat:
het KVB-model beschrijft de concrete inhoud van het vak muziek. Wanneer ik
dit model gebruik heb ik een goede muziek les. Ook word ik meer bewust van
wat de leerlingen precies leren en doen in de les.
Ik
heb een handtrom gebruikt om het ritme aan te geven waar de kinderen op
lopen. Volgens Lei, Haverkort en Noordam (2004, p. 52) worden
kinderen door materialen te gebruiken extra gestimuleerd in hun bewegingsspel
en kun je zo de leeractiviteit ondersteunen.
Ik
heb voor deze les gekozen omdat de kinderen hier veel kunnen doen en bewegen.
Want volgens Noordam
(2004, p. 16) horen kinderen, muziek en beweging bij elkaar.
Lei, R. van der, Haverkort, F., Noordam,
L. (2004) Muziek meest! Utrecht/Zutphen: ThiemeMeulenhoff.
Smit, L. van der (1983) KVB-model. Op 10
oktober 2010 ontleend aan
http://s3.amazonaws.com/assets.paboweb.nl/assets/245/Kennisbasis_Muziek_def_11.01.11.pdf
|
Geen opmerkingen:
Een reactie posten